Soğutma sistemi ve hassas klima nedir?

Veri Merkezleri içeriğinde bulunan aktif cihazlar (sunucu ve network) çalışmaları sırasında tükettiği enerji miktarı kadar atık ısı açığa çıkarırlar.

Bu ısının güvenli ve hızlı bir şekilde veri merkezinden dışarı atılması ve ortamın ideal çalışma ısısında ve nem oranında tutulması gerekmektedir. Veri Merkezleri çalışma içeriklerine yani işlem kapasitelerine göre ideal ısı değeri 18-25°C ve ideal nem değeri %40-60 aralığında olması tercih edilmektedir.

Veri Merkezlerinin ideal soğutma alt yapısını planlamak için hassas klimaları belirlemek dışında binanızın bulunduğu lokasyonun coğrafi özellikleri, atmosferik koşulları, bina izolasyonu, bina içerisindeki konumu, veri merkezi beyaz alan büyüklüğü ve ölçüleri gibi koşullarında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hassas Klimalar, Veri Merkezi ve Laboratuvar gibi coğrafi koşulları ne olursa olsun yılın her günü ve günün her saati (24 saat) ısının ve nemin belirli küçük bir aralık içinde tutulması gereken ortamlar için tasarlanıp üretilmiş endüstriyel özellikli, dayanıklı ve özel elektronik kontrol düzenekleri olan cihazlardır.

Mikro Veri Merkezleri, soğutma ihtiyacını karşılayabilmek için 10kW’dan 25 kW’a kadar Inrow (Sıra İçi) Tip ve 3,5kW’dan 12 kW’a kadar Inrack (Kabin İçi) Tip Hassas Klimalar ile teçhiz edilmektedir.

Bu klimalar yılın her döneminde, her mevsimde ve günün her saatinde (7/24, 7 gün 24 saat) kesintisiz çalışmak üzere tasarlanıp üretilen tek amacı bilgi iletişim sistemlerinin iklimlendirmesi olan özel endüstriyel cihazlardır.

Mikro Veri Merkezleri, soğutma ihtiyacını karşılayabilmek için 10kW’dan 25 kW’a kadar Inrow (Sıra İçi) Tip ve 3,5kW’dan 12 kW’a kadar Inrack (Kabin İçi) Tip Hassas Klimalar ile teçhiz edilmektedir. Bu klimalar yılın her döneminde, her mevsimde ve günün her saatinde (7/24, 7 gün 24 saat) kesintisiz çalışmak üzere tasarlanıp üretilen tek amacı bilgi iletişim sistemlerinin iklimlendirmesi olan özel endüstriyel cihazlardır.