Yedeklilik kapasitesi nedir?

Veri merkezinizin sürekliliği ve güvenilirliği için kritik önemdeki parçaların belli sayılarda yedeklenmesi gerekmektedir.

Veri Merkezleri için en kritik ve kesinlikle yedeklenmesi gereken ana ürünler kesintisiz güç kaynakları ve hassas klimalardır. Bir veri merkezinde kesintisiz enerjinin kesilmesi tüm sistemi durdurmasına; hassas klimaların devre dışı kalması ısının artması ve aktif cihazların zarar görmeye başlamasına sebep olacaktır.

Başlangıç seviyesi Mikro Veri Merkezlerinde ihtiyaç kadar kapasitede kesintisiz güç kaynağı ve hassas klima bulunmaktadır. Lakin veri merkezinizin sürekliliği için Mikro Veri Merkezlerinde kesintisiz güç kaynaklarının tam sayıda yedeklenmesi ve hassas klimaların en az bir adet yedek içermesi uygundur.

Yani aynı kapasitede iki adet kesintisiz güç kaynağı ve ihtiyaç kapasiteden bir adet fazla hassas klima olması idealdir.

Veri merkezlerinde kritik ürünlerin ihtiyaç kapasiteleri (veya miktarları) “N” harfi ile ifade edilir. Kesintisiz güç kaynağının tam sayıda yedeklenmesi durumunda “2N”, hassas klimanın en az bir adet ile yedeklenmesi durumunda “N+1” ile yedeklilik ifade edilmektedir.

Veri merkezinizin önemi ve mevcut binanızdaki enerji ve soğutma altyapınıza göre kesintisiz enerji ve soğutma yedekliliğinizi belirleyebilirsiniz. Eğer binanızda mevcut ve güvenli bir kesintisiz güç kaynağı alt yapınız var ise Mikro Veri Merkezi içerisinde ikinci (yedek) enerji kaynağı olarak bu alt yapıyı kullanabilirsiniz. Eğer Mikro Veri Merkeziniyerleştireceğiniz yerde güvenli ve kapasitesi yeterli bir soğutma alt yapınız var ise yedek soğutma kaynağı olarak bu yapıyı kullanabilirsiniz. Bu durumda size başlangıç seviyesi “N” kapasiteli yedekliliği olmayan bir çözüm yeterli gelecektir.